Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kosmetika

21. 1. 2011

Ahojky je ti kolem dvanácti let a ráda se maluješ tak tady se dozvíš něco o kosmetice.

   

Kosmetické přípravky, s nimiž se denně setkáváme, mají často velmi odlišnou trvanlivost a nároky na skladování. Aby nám kosmetika pomáhala, neměnila své užitné vlastnosti, nebo nám dokonce neškodila, tak o ni musíme dobře pečovat.

 
Největším nepřítelem kosmetiky jsou vlhkost, teplo a světlo, které vytvářejí vhodné podmínky pro rozmnožování nežádoucích mikroorganismů. Kosmetiku proto skladujeme v suchu, chladu a v uzavřených skříňkách nebo originálních krabičkách.

Nejkratší životnost mají obecně přípravky s malým množstvím konzervačních látek (například přírodní kosmetika). Déle naopak vydrží suché kosmetické přípravky jako jsou například pudry nebo tvářenky. Trvanlivější jsou také produkty, které nepřijdou do přímého styku s pokožkou a přípravky v baleních s malým otvorem, který zabraňuje průniku vlhkosti a mikroorganismů.

K odebírání přípravku používáme špachtličku nebo jiný dávkovač, abychom do něj nezanášeli mikroorganismy, které by jej mohli znehodnotit. Vedle samotných přípravků a jejich obalů dbáme na čistotu pomůcek, které nám slouží při jejich aplikaci. Kosmetické štětečky vypereme alespoň jednou za dva měsíce v mýdlové lázni a propláchneme vodou. Houbičky pereme jednou týdně a nejdéle po měsíci je vyměníme.

 
Vedle údaje o datu spotřeby mají některé přípravky na svém obalu vyznačenu také dobu, po kterou je lze používat po otevření. Například údaj "12M" uvedený vedle symbolu otevřeného přípravku (viz obrázek) znamená, že přípravek lze při dodržení základních hygienických pravidel používat po 12 měsíců po jeho prvním otevření (tento údaj si je praktické někam poznamenat).

Spotřebujte do 3 měsíců

Do této skupiny obvykle zařazujeme řasenky, mastné stíny a tekuté linky. Zvláštní kategorii tvoří barvy na vlasy a ampule určené k jednorázovému použití, které bychom měli spotřebovat okamžitě po jejich otevření.

Řasenky musíme pečlivě zavírat, aby nevysychaly. I tak ale déle než čtvrt roku nevydrží, protože se v nich rychle množí mikroorganismy, které nám mohou zanést infekci do očí (při zánětu spojivek používané řasenky zlikvidujte). Z těchto důvodů se také nedoporučuje půjčování nebo zkoušení řasenek. Kartáček bychom měli alespoň jednou měsíčně umýt v odličovači.

Mastné stíny a tekuté linky mají krátkou dobu použitelnosti zejména proto, že jejich aplikátory po kontaktu s pokožkou znovu vracíme do lahvičky, v níž se následně množí mikroorganismy, které přípravky postupně degradují.

Spotřebujte do 12 měsíců

Do uplynutí jednoho roku můžeme používat make-upy, šampony, kondicionéry, laky na nehty, tělové krémy, samoopalovací přípravky a antiperspiranty.

Zatímco make-upy na bázi oleje mohou zůstat kvalitní až po dobu 18 měsíců, make-upy na bázi vody vydrží pouze 12 měsíců. Houbičky, které používáme k nanášení make-upu, vypereme alespoň jednou týdně v mýdlové lázni a nejdéle po měsíci je vyhodíme. Aby make-upy předčasně nevyschly, uchováváme je pečlivě uzavřené.

Šampony a kondicionéry nikdy neředíme v lahvičce, ale ve zvláštní nádobce nebo ve dlaních. Voda, která se dostane do lahvičky s šamponem nebo kondicionérem se v nádobě kazí a přípravky znehodnocuje. Zbytky přípravků nikdy nesmícháváme dohromady a to ani tehdy, pokud se jedná o identické produkty.

Laky na nehty mohou vydržet déle než jeden rok, pokud je budeme skladovat v ledničce. Také laky na nehty pečlivě zavíráme, aby podobně jako make-upy nevysychaly.

Životnost deodorantů a antiperspirantů, které se aplikují pomocí kuličky, je omezená protože přicházejí do přímého styku s pokožkou. Déle než 12 měsíců mohou vydržet antiperspiranty ve spreji. Také tyto přípravky by měla používat pouze jedna osoba.

Spotřebujte do dvou let

Až dva roky nám mohou sloužit pleťové krémy, masky, rtěnky a lesky na rty, pudry, tvářenky, suché oční stíny, tužky na oči, obočí a rty, toaletní vody, parfémy a éterické oleje.

Pleťové krémy a masky v kelímcích, které jsou zpravidla méně trvanlivé než krémy v tubách, nikdy neaplikujeme prsty, ale špachtlí nebo plastovou lžičkou. U těchto přípravků obecně platí nepřímá úměrnost mezi obsahem vody a trvanlivostí. Čím více vody obsahují, tím kratší je jejich životnost.

Pudry, tvářenky a suché oční stíny jsou díky svému složení velmi trvanlivé. Nikdy by však neměly zvlhnout, a pokud zhrudkovatí, měli bychom si raději pořídit nové. Pravidelnou péči však vyžadují štětečky a další aplikátory, které je nutné pravidelně čistit a desinfikovat. U výrazně mastné pokožky bychom měli každý den používat nový vatový chomáček.

Tužky na oči, obočí a rty jsou poměrně nenáročné, a proto je stačí pouze pravidelně ořezávat. Největším nebezpečím pro kosmetické tužky je mechanické poškození. Měli bychom je proto uchránit před pády z výšky, které zpravidla vedou k polámání tuhy.

Zatímco kvalitní parfémy vydrží maximálně po dobu 9 měsíců, toaletní vody mohou dobře sloužit až 2 roky. Velký vliv na životnost vůní má způsob aplikace. Vůně ve spreji mají výrazně delší životnost než vůně flakonové, které přicházejí do přímého styku s pokožkou. Degradace vůní se často projevuje tím, že dojde k jejich ztmavnutí nebo zežloutnutí. Vůně jsou velmi citlivé na světlo, které mění jejich barvu, konzistenci i vůni. Parfémy i toaletní vody bychom proto měli mít uloženy ve tmě, k čemuž nám postačí originální papírová krabička.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář